January 6, 2003

Registration:          09.00 hrs. -- 09.30 hrs.
                                Venue: Room No. 3.2, 3rd Floor, Main Building

Inauguration:         09.30 hrs. -- 09.50 hrs.
                                Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building

Session S1:            Spatio-temporal Modelling (09.50 hrs. -- 11.10 hrs.)
                               Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                               Chairman: Dipak K. Dey
                               Speakers: A. Gelfand, K.V. Mardia
                               Tea: 11.10 hrs. -- 11.20 hrs.

Session S2:            Bayesian Nonparametrics and High-dimensional Problems (11.20 hrs. -- 13.35 hrs.)
                               Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                               Chairman: A. Bose
                               Speakers: J.K. Ghosh, Nitai Mukhopadhyay, K. Das, S. Purkayastha
 
                               Lunch: 13.35 hrs. -- 15.00 hrs.
 

Session S3a:         Biostatistics (15.00 hrs. -- 16.20 hrs.)
                              Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                              Chairman: S. Das Gupta
                              Speakers: Lynn Kuo, Prakash Laud

                              Tea: 16.20 hrs. -- 16.40 hrs.

Session S3b:        Biostatistics (16.40 hrs. -- 18.00 hrs.)
                             Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                             Chairman: A. Dewanji
                             Speakers: Debajyoti Sinha, Sanjib Basu

January 7, 2003

Session S3c:        Biostatistics (09.00 hrs. -- 11.00 hrs.)
                             Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                             Chairman: P.P. Majumder
                             Speakers: Peter Mueller, Bani Mallick, Kim-Anh Do

                             Tea: 11.00 hrs. -- 11.15 hrs.

Session S4:         Objective Bayesian Methods and Foundations (11.15 hrs. -- 12.45 hrs.)
                            Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                            Chairman: J.K. Ghosh
                            Speakers: N.D. Singpurwalla, J.M. Bernardo

                            Lunch: 12.45 hrs. -- 14.00 hrs.
 

Session S5:        Econometrics (14.00 hrs. -- 15.30 hrs.)
                           Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                           Chairman: Dipankar Coondoo
                           Speakers: Sujit K. Ghosh, K. Lahiri, A. Zellner (J.K.Ghosh)

                           Tea: 15.30 hrs. -- 15.45 hrs.

Session S6:       Special Lecture (15.45 hrs. -- 16.25 hrs.)
                          Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                          Chairman: M. Delampady
                          Speaker: Peter Mueller

Session S7a:     Invited/Contributed Papers (16.30 hrs. -- 18.00 hrs.)
                          Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                          Chairman: B.K. Sinha
                          Speakers: Aditya Chatterjee, Atanu Biswas, S.K. Upadhyay, Ram Karan Singh

Session S7b:     Invited/Contributed Papers (16.30 hrs. -- 18.00 hrs.)
                          Venue: Room No. L2, 4th Floor, Main Building
                          Chairman: A.K. Bansal
                          Speakers: Sourabh Bhattacharya, Madhuja Mallick, Samiran Sinha,
                          Sounak Chakraborty
 

January 8, 2003

Session S8:       Special Lecture (09.00 hrs. -- 09.40 hrs.)
                          Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                          Chairman: Debapriya Sengupta
                          Speaker: Wesley O. Johnson

Session S9:       Spatial Statistics (09.40 hrs. -- 11.00 hrs.)
                          Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                          Chairman: M. Delampady
                          Speakers: Bani Mallick, Sudipto Banerjee

                         Tea: 11.00 hrs. -- 11.20 hrs.

Session S10a:  Invited/Contributed Papers (11.20 hrs. -- 12.50 hrs.)
                         Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                         Chairman: Aditya Chatterjee
                         Speakers: Manju Pandey, Chiranjit Mukhopadhyay, Ashis Sengupta, D. Roy

Session S10b:  Invited/Contributed Papers (11.20 hrs. -- 12.50 hrs.)
                         Venue: Room No. L2, 4th Floor, Main Building
                         Chairman: S.K. Upadhyay
                         Speakers: A.K. Bansal, Samit Paul, Rajesh Singh, Santanu Dutta

Session S11:   Special Lecture (12.50 hrs. -- 13.30 hrs.)
                        Venue: Room No. 3.0, 3rd Floor, Main Building
                        Chairman: Ratan Dasgupta
                        Speaker: Dipak K. Dey